Keledoş

 
                                              KELEDOŞ ( KIŞ YEMEĞİ )
 
                                          
 
Bu yemeğin yapımında genellikle Patnos’un Aladağ ve Katavin dağı’nda yetişen; Çevreye göre biraz daha farklı lezzeti olan ve mahalli adları Héliz ve Spitank gibi otlar kullanılır. Keledoşun en lezzetli olanı hindi eti ile yapılanıdır.
Bol miktarda Heliz ve spitang otu suda iyice haşlanır. Piştikten sonra sıkılarak suyu süzülür. Daha sonra kavurma et ile bir miktar mercimek ve Heliz otu üçü birden yeniden kaynatılmaya bırakılır. Daha sonra kurut Ayranı da eklenerek pişmesi tamamlanana kadar karıştırılır. Kurut ayranı ile beraber pişen mercimek,muhallebi kıvamına gelene kadar karıştırma işlemi devam eder.
Keledoşu tamamlayan bol miktarda soğan ve salça ile hazırlanmış sostur.Sos dikkatli hazırlanmalıdır.Çünkü döküldükten sonra hem iştah açan hem de görünümü güzelleştiren özelliğini korumalıdır
Arzulanırsa servise hazır hale getirilen keledoşa dövülmüş ve kavrulmuş çedene de serpilir.
 

Helise

 
                                                 HELİSE ( BAYRAM YEMEĞİ )
 
                                            
 
Bayramlarda , bayram namazının hemen ardından yenilen helise; Zahmeti çok olan bir yemektir. Dövülmüş buğday (den) ve etin karıştırılarak pişirilmesi sonucunda ortaya çıkar.
Bayram akşamı dövülmüş Buğday kemiklerinden arındırılmış et ile birlikte yatsı namazından sabaha kadar nöbetleşe karıştırılarak Köz de pişirilir.En uygun pişirme yeri tandırdır.Pişirme işlemi karışım muhallebi kıvamına gelene kadar devam eder.
Tabaklara konulan helisenin üzerine sade yağ konularak servis yapılır.
 

 Xengel

                                                 XENGEL ( GÜNLÜK YEMEK )
 
                                             
 
Patnos’a özgü bir mantı türü diye de adlandırılabilir. İnce açılmış yufkaların arasına daha önce hazırlanmış iç eklenerek muska şeklinde katlanıp pişirilen mantıdır. Farkı içinin hazırlanmasından kaynaklanır.
İç: Kuş başı doğranmış ve pişirilmiş et,salça ile kavrulmuş soğan ile karıştırılarak hazırlanır.zevke göre değişik baharatlar da katılabilir.
Muska şeklinde pişirilen xengele yağda kavrulmuş soğan ve sarımsaklı yoğurt ile hazırlanmış sos dökülür.servis yapılır.
 

 Hékerun                   

                                                 HEKERUN ( GÜNLÜK YEMEK )
                            
                                                     
 
 
 
Yumurta ile unun karıştırılması ile hazırlanan bulamaçın yağda pişirilmesi ile hazırlanan bir yemektir. Acelesi olanların sık sık başvurduğu bu yemek türü geniş zamanlarda pek yapılmaz.
 

Arxavk

                                                                    ARXAVK
 
                                        
 
 
 
Sade yağ ile unun kavuması sonucunda ortaya cıkan bir yemektir. Genellikle çörek       ( KADE) yapımında iç malzemesi olarak ta kullanılır. En büyük özelliği damağa yapıştığında yakmasıdır
 

Gırar

 
                                                           GIRAR ( YAZ YEMEĞİ )
                                           
.
 
 
Gırar, dövülmüş buğday ile ayranın birlikte pişirilmesinde yapılan bir yemektir. Genellikle ekmeksiz tüketilir. İçine yerine göre küçük küçük doğranmış taze kabak,bazen kabak çiçeği de katılır.Gırara daha fazla lezzet katmak için genellikle yarpuz (PUNG ) katılarak pişirilir.
Gırar Patnos’ta kazanlarla yapılır tanıdık herkes gırar pişen evde teklif edilmeden de gırar alabilir.
 

Jajerun

                                                         JAJERUN (HASTA YEMEĞİ)
 
                                               
 

 

Özelikle doğum sonrası kadının kendini toparlaması,eski gücüne kavuşması ve süt hormonlarının çalışması için yapılan bir yemektir. Bunun dışında hastalıktan zayıf düşmüş bünyelere uygulandığında kısa sürede hastaya ayağa kaldırma özelliğine sahiptir. Malzemesi Yağ, Un, Tuz ve Şekerden ibarettir. Hastanın şeker ve tansiyonu göz önüne alındığında tuz yada şeker duruma göre kesilebilir.

Önce ayrı bir kapta yağ dağlanır yağ dağlanırken başka bir kap içinde un eklenir.Un krem kıvamına gelene kadar su eklenerek karıştırılır. Hastanın durumuna göre şeker ve tuz eklenir.

Elde edilen karışım daha sonra kızgın yağın içine ilave edilir. Kısık ateşte 5 dakika kadar karıştırılarak pişirilir Sonra sıcak,sıcak servis yapılır.

 

Xaşil                                   

                                                                     XAŞİL FUKARA YEMEĞİ

                                                  

Xaşil;Kışın uzun sürdüğü dönemlerde kilerin boşalması sonucu  yapılan bir yemektir.Malzemesi sadece yağ ve un olan bu yemek günümüzde de yapılmaktadır.  

Hazırlanışı

Önce bir tencerede suya tuzu dökün ve kaynatın. Sonra karıştıra,karıştıra unu ilave edin. Un katılaştığında tabaklara koyun. Tabaklara koyduğunuz xaşılın ortasında kaşığın arkası ile bastırarak yer açıp yağı dökün. Üzerine  varsa pekmez ilave edip servis edin. Afiyet olsun. 

 

Sitede ara

www.patnosfm.net