Zehra Vakfı liderini sordu

 

BDP Diyarbakır Milletvekili Altan Tan, Zehra Vakfı lideri İzzettin Yıldırım'ın öldürülmesiyle ilgili devletin arşivinde ne tür bilgiler bulunduğunun açıklanmasını istedi. Tan, ayrıca konuya ilişkin Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'a yazılı soru önergesi verdi.

BDP Diyarbakır Milletvekili Altan Tan, Zehra Vakfı lideri İzzettin Yıldırım'ın öldürülmesine ilişkin TBMM'de basın toplantısı düzenledi. Tan, İzzettin Yıldırım ve arkadaşı Şehid Avcı'nın 29 Aralık 1999 tarihinde İstanbul Üsküdar'daki evinden kaçırıldığını, cesetlerinin 28 Ocak 2000'de Kartal'da bir evde bulunduğunu anlattı. Yıldırım'ın evden alınmasının Hizbullah tarafından gerçekleştirildiğine dair yoğun iddialar bulunduğunu anlatan Tan, "Yıllar sonra o çevreler adına bazı kişiler, 'evden alıp götüren bizdik ama onu biz öldürmedik' dedi. 

O zaman Hizbullah örgütünün lideri Hüseyin Velioğlu 15 Ocak'ta Beykoz'da bir evde öldürüldü, Yıldırım'ın öldürülmesi ise bu olaydan 14 gün sonra. Bunu kimlerin yaptığı karanlıkta kaldı. Kamuoyunda bu konuda yayın yapan çevreler; Hizbullah adına Yıldırım'ı kaçıran kişilerin, o tarihte Veli Küçük ile çalışan kişilere, çetelere teslim ettikleri, kendisini onların öldürdüğüne ilişkin iddialar ortaya attı. Bugüne kadar Türkiye'de birçok olay aydınlatılmasına rağmen bu kadar önemli bir kişinin ölümü maalesef aydınlatılamadı. İnanıyoruz ki MİT, devletin güvenlik güçlerinin bilgi hafızasında ve arşivlerinde bu konuda açık seçik bilgiler var" dedi.

Konuyla ilgili Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın cevaplaması istemiyle yazılı soru önergesi verdiğini ifade eden Tan, "Bu cinayetlerle ilgili olarak MİT, Emniyet ve devletin arşivindeki bilgiler nelerdir. Benim beklediğim cevap; ya bu konuda hiçbir bilgi ve belge olmadığı ya da 'cinayeti şunlar işlemiştir' denmesidir. Bunun dışında polemik ve hakaret dolu cevap, cinayetin üstünü örtemeye yönelik olur" diye konuştu.

Tan, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'a verdiği yazılı soru önergesinde ise şu soruları sordu: "29.12.199 tarihinde İstanbul Üsküdar'daki evinden kaçırılan ve 28.01.2000'de Kartal'da bir evde cesedi bulunan Zehra Vakfı lideri İzettin Yıldırım ile Şehid Avcı'nın kaçırılma ve öldürülmelerinin üzerindeki sır perdesi bugüne kadar kaldırılmamış ve katilleri ortaya çıkarılmamıştır. Bu cinayetler ile ilgili MİT, Emniyet Genel Müdürlüğü İstihbaratı ve Başbakanlık arşivindeki bilgiler nelerdir? Bu cinayetlerin aydınlatılması için bugüne kadar neler yapılmıştır?"

Sitede ara

www.patnosfm.net