Özerklik Anayasaya yazılmalı

 

 

Demirtaş, "Başbakan, Genelkurmay Başkanı kalkmış kendi anadilimizi nerede, ne zaman konuşacağımızı tartışıyor. Bu büyük bir utançtır ama onların utancıdır”

İngiltere'deki temaslarına devam eden BDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş ve BDP Milletvekili Nazmi Gür'ün katılımıyla Kuzey Londra'da bulunan Kürt Toplum Merkezi'nde bir toplantı düzenlendi. Aynı zamanda internet üzerinden canlı olarak yayınlanan toplantıda Londra'dan ve civar şehirlerden gelerek salonu hınca hınç dolduran kitleye hitaben konuşan Demirtaş, "Başımıza bu dertleri açan Britanya'nın başkentinde böyle coşkulu bir kalabalıkla karşılaşmak büyük mutluluk" sözleriyle başladığı konuşmasında siyasi gündeme ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

Konuşmasında ilk olarak 80 yıldır Kürtler üzerinde devlet terörü uygulayanların Kürtlerin en temel haklarını tartışma konusu yapmalarını eleştiren Demirtaş, bunun en güncel örneklerinden birinin Kürtçe’nin statüsü üzerinde sürmekte olan tartışmalar olduğunu belirtti. Demirtaş, "Başbakan, Genelkurmay Başkanı kalkmış kendi anadilimizi nerede, ne zaman konuşacağımızı tartışıyor. Bu büyük bir utançtır ama onların utancıdır. O dönemler bitti artık. Kürtçenin statüsünün ne olacağına Kürt halkından başkası karar veremez. Kendi kaderini belirleme hakkı her halkın en doğal hakkıdır, Kürtlerin de en doğal hakkıdır" dedi. 

Kürtlerin kendi kaderini tayin etmesinin esas koşulunun demokratik özerkliğin hayata geçirilmesiyle sağlanacağını belirten Demirtaş, "Demokratik özerklik üç seçimde de halkın onayına sunuldu ve kabul gördü. Artık bunun anayasaya yazılması gerekiyor" diye konuştu.

Sitede ara

www.patnosfm.net