Kürt sorunu bir kez daha beyazperdede

‘Cennetten Kovulmak’ adlı filmde Kürt sorunu, iki kadının hikayesi eşliğinde anlatılıyor.

GÜNEYDOĞU ve Kürt sorunu, bir kez daha filme çekiliyor. Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın desteğiyle çekilen ‘Cennetten Kovulmak’ adlı filmde, biri İstanbul’da diğeri Muş’ta yaşayan, çatışmaların tarafı olmamalarına rağmen, sorunu iliklerine kadar hisseden 24 yaşındaki İstanbullu Emine ile 8 yaşındaki Ayşe adlı iki kahramanın hikayesi işleniyor.

Birlikte yaşama kültürüne vurgu

Serdar Temel’in yapımcılığında Ferit Karahan’ın yönettiği film, Kürt, Türk gibi farklı etnik grupların geçmişte sahip oldukları birlikte yaşama tecrübelerinden gelen, savaş karşıtı, barışa ve hoşgörüye meyilli tutumlarına vurgu yaparken, çatışmanın ve ölümlerin öncelikle çocuk ve kadınları etkilediğini anlatıyor.

8 aylık bir ön çalışmanın ardından geçtiğimiz günlerde çekimlerine başlanan filmin çekimleri önümüzdeki hafta tamamlanacak. Filmin kadrosunda ise şu isimler görev alıyor: Ezgi Asaroğlu (Emine), Rojin Tekin (Ayşe), Bünyamin Kavut (Kürşat), Mirza Metin (Ustabaşı), Jülide Kural (Emine’nin annesi) ve Yavuz Çetin (Emine’nin babası). Filmin sonbaharda vizyona girmesi planlanıyor.

Sitede ara

www.patnosfm.net